Zpětné odkazy, co-citation

publikováno 06.12.2012 11:00
Zpětné odkazy, co-citation

Položme si základní otazky k čemu je seo? Potřebujeme seo k životu? Děláme to pro sebe nebo nás k tomu někdo nebo něco nutí. Je to tak, seo je hra, které se můžete nebo nemusíte zůčastnit, ale musíte převzít za své rozhodnutí zodpovědnost. Jistě sám za sebe se rozhodnout můžete, ale co Vaši klienti? Ze všech stran jsou masírování - nemáš seo, nemáš odkazy, chybí ti h1 jsi ztracen, zabal to... Kdo určuje pravidla této hry? Jasně, je to Google s jeho aktualizacemi a zvěřincem - Panda, Pinguin (co přijde nyní) a s akcí Disavow tool. Google je velká firma a jejím zájmem je vydělávat peníze, cíl má jasný a je to v pořádku, jen je třeba si to uvědomit. Dnes již nelze jednoduše říci seo je to a to a hotovo. Kdepak, google je softwarová továrna a její algoritmy jsou rok od roku chytřejší a sofistifikovanější.

Cílem SEO je přivést na web návštěvníky, bez návštěvníků je jakkoliv krásný web mrtvý a je na nic. Neříkám, že návštěníky je bezpodmínečně nutné přivádět z google, jsou i jiné vyhledávače bing, seznam, yahoo atd., pak tu máme socialní sítě jako facebook, twitter, pinterest a miliony dalších potenciální zdrojů návštěvnosti. Přistupujme tedy k seo pragmaticky...

Zpětné odkazy, anchor text

zpětné odkazy, anchor text Dlouhou dobu byly (a stále jsou) základem seo, nebo spíše, nejvýznamějšími faktory ovlivňující hodnocení webu a tedy i jeho pozici ve výsledcích vyhledávání, zpětné odkazy, klíčová slova, anchor text, důvěryhodnost. Ve standardním pojetí linkbuildingu se pracuje především s anchor textem. Ale dnes už je zřejmé, že váha anchor textu v odkazech ztrácí svou váhu, tohle není výkřik do tmy, ale ověřený fakt. Váha důležitosti anchor textu se snižuje z důvodu jeho snadné manipulace a google se snaží takto omezit vliv optimalizačních technik. Můžeme vidět, že google klade a bude klást v první řádě největší důraz na relevantní a důvěryhodné zpětné odkazy, socíální signály, kocitaci (co-citation). Budovat zpětné odkazy je namáhavé, lidé (snad) už chápou, že odkazy z pochybných katalogů postrádají smysl, sitewide odkazy, patičkové výměny, výměnné systémy taky ne. Nyní je postřehnutelná zvýšená poptávka po odkazech z relevatních důvěryhodných webů, což se také odráží na cenách za umístění takovéhoto odkazu. Pokud Vám chybí inspirace jak budovat zpětné odkazy, tak pěkným odrazovým můstkem může být kniha od Michala Kubíčka - 50 způsobů jak získat zpětný odkaz.

Co-citation, kocitace, paralelní citace

Ale vraťme se k ko-citacím (co-citation, paralelní citace). Principy ko-citace používají i vyhledávače k analýze textového obsahu, zjednodušeně se předpokládá, že pokud odkazující stránka odkazuje na dva ruzné dokumenty (webové stránky) pak tyto spolu obsahově souvisejí. Mírou příbuznosti je pak množství společných citací, frází. Důsledkem kocitační analýzy vyhledávači je to, že je možné dosáhnout vysokého hodnocení webové stránky i na klíčová slova, která se na dané stránce vůbec nenachází, ale souvisí s tématem webové stránky. Problémem co-citation se věnuje článek na SeoMoz.

Video Co-Occurrence