Neutrácejte peníze za web, který je k ničemu

publikováno 26.03.2011 16:00
Neutrácejte peníze za web, který je k ničemu

V dnešní době si může každý na internet vložit co chce a napsat si na svoji stránku co se mu zlíbí. Mnoho podnikatelů a drtivá většina firem má svoji internetovou prezentaci, ačkoliv někteří vlastně ani neví proč. Mít své stránky má své nesporné výhody, to však platí jen v případě, že váš web za něco stojí.A věřte nebo ne, více než polovina firem a podnikajících osob má takové weby, které jsou opravdu zbytečné a v ničem nepomáhají. Naopak stály zadavatele několik tisíc korun, které se mu už nikdy nevrátí. Čemu byste se měli vyhnout v případě, že chcete mít kvalitní web, který bude přínosem pro vaše zákazníky?

„Chceme web a vše necháme na vás.“

Nejčastěji vznikne iniciativa na tvorbu nebo předělání webu u výše postavených lidí, kteří pouze někomu zadají úkol, aby našel vhodného webdesignéra. Nějaký zaměstnanec dostane za úkol sehnat IT pracovníka, který by měl udělat web za co nejnižší cenu a nejrychlejší čas. „To, co na prezentaci vloží, je už na něm, on je přeci tím pravým odborníkem přes počítače a on jim nejlépe rozumí. Kdo jiný by měl rozhodnout o tom, co na webu bude a co ne?“ Nenechte se zmást, takhle rozhodně nepřemýšlejte! Firemní prezentace má v první řadě nalákat nové zákazníky a o to by se měli starat lidé, kteří rozumí obchodu, nikoliv IT pracovník. Proč? Protože ve výsledku dostanete přeplácaný web, na kterém váš potenciální zákazník najde televizní program, datum, aktuální počasí po celé republice, avšak nenarazí na ty údaje, které hledá. Nenechte rozhodovat o obsahu vašeho webu někoho, kdo není obchodník a nerozumí vašemu businessu. Těžko bude nějaký ajťák vědět, jaká obchodní strategie se vám nejvíce osvědčila, nebo kterou službu chcete nejvíce propagovat.

„Ať to moc nestojí“

Dobře si zapamatujte, že tento přístup je špatný a vede k vyhození peněz oknem. Velice často platí, že čím levnější služby požadujeme, tím více v konečné fázi za kvalitní produkt zaplatíme. Nechat si udělat web u jednotlivce může být velice riskantní, protože ve většině případů rozumí pouze jedné z oblastí tvorby stránek. Na trhu najdeme mnoho studentů, kteří třeba podnikají navíc „načerno“. Pokud využijete služeb právě těchto rádoby tvůrců stránek, dostanete web, který k ničemu není, nepřivede vám nové zákazníky a je celkově k ničemu. Jeden člověk prostě nemůže kvalitně programovat, být zároveň špičkovým grafikem, designérem a copywriterem. Nemějte zkreslenou představu o „ajťácích“. To, že pracují na počítači neznamená, že dokážou dělat všechno.

„Tak a web máme z krku, teď je zase na tři roky klid.“

Mnoho firem přistupuje k webové prezentaci jako k nucenému zlu. Často padají otázky – „Ježiši, kdo se o to bude starat“ nebo „Konkurence ho má taky, my taky musíme“. Bohužel si mnoho lidí nepoloží otázku „K čemu nám web bude a co nám jeho vytvoření může přinést“. Mít web by neměla být starost, ale další zdroj návštěvníků a zákazníků do vašeho obchodu nebo firmy. Nemá cenu si nechat udělat web, u kterého nemáte představu, v čem by měl být přínosem pro váš obchod. Opravdu nemá význam si nechat udělat web, který bude poté bez jakéhokoliv vašeho zájmu ležet na internetu několik let. Webová prezentace je jako jakákoliv jiná část podnikání, musíte se o ní starat, něco do ní investovat a posléze vám přinese kýžené ovoce.

Na co byste neměli zapomenout?

Pokud chcete mít web, který bude pro návštěvníky přínosem, nešetřete při jeho realizaci. Možná vás lákají nízké ceny, ale velice často je výsledný web nepoužitelný a nikdo ho nenavštěvuje. Nebojte se s profesionálními tvůrci webů konzultovat svá přání a požadavky a společně určitě najdete cestu, která bude vést k úspěchu vašeho webu. Nechtějte zbytečný web, ale web kvalitní, na kterém se váš zákazník vyzná a který ho zaujme.